Dom – z piwnicą czy bez?

W artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie…Podjęliśmy już decyzję o wybudowaniu domu. Przed nami długa droga. Należy znaleźć odpowiednią działkę, dobrze położone lokalizacje, takie które nie znudzą nam się po kilku latach, dobre sąsiedztwo. Wszak dom, w przeciwieństwie do mieszkań w bloku, nie może być aż tak łatwo i szybko sprzedany. Przecież często jest to inwestycja dla całej rodziny, pokoleniowa. To bardzo ciekawe, ale tak jest. Mamy więc wybraną lokalizację – przyszedł więc czas na projekt. Odpowiedni projekt domu będzie kluczowy dla wszystkich osób, którym zależy przede wszystkim na unikalności. Jeżeli chcemy zrobić to po kosztach, to najlepiej kupić jakiś gotowy wzór, coś prostego, łatwego do zbudowania.

schody do piwnicy

Autor: Steve Snodgrass
Źródło: http://www.flickr.com/photos/stevensnodgrass/2450012754/sizes/l/

Prędzej czy później przejdziemy jednak do wielu detalów – jednym z nich jest piwnica. Czy w domu warto posiadać własną piwnicę i czy rzeczywiście będzie nam ona potrzebna i do czegoś przydatna? Zdania są podzielone i zależą one przede wszystkim od naszych preferencji oraz upodobań. Jeżeli mieszkamy na wsi i mamy dostęp do wielu warzyw i przetworów – czy to produkowanych samodzielnie, czy na przykład wziętych od sąsiada, babci, czy bliskiej rodziny – to wydaje się, że idealnym rozwiązaniem będzie postawienie na piwnicę. Będziemy mogli przechowywać tam wszelkiego rodzaju plony i one się nie zepsują. W lodówce ilość wolnego miejsca jest bardzo ograniczona i nie wszystko może tam stać przez długi okres czasu. Miejmy to na uwadze i pamiętajmy także o tym w momencie wybierania projektu domu.

Zobacz też projekty garażu.

Jeśli jednak nasz dom znajduje się na przykład na przedmieściach miasta, a większość zakupów i tak robimy w sklepach na bieżąco, to warto ograniczyć koszty projektu oraz budowy – po prostu zrezygnować z piwnicy. Nie każdy dom przecież musi ją posiadać i dla wielu osób wybudowanie będzie stratą czasu i pieniędzy bo po prostu nigdy jej nie użyją. Trzeba mieć to na uwadze i pamiętać o tym już na etapie planowania i projektowania – wtedy na pewno nie pożałujemy.