Jak najlepiej kupić projekt domu

Domy, których w ostatnich latach coraz więcej powstaje, są projektowane przez największe na rynku agencje projektowe. To właśnie w takich agencjach powstają projekt domków jednorodzinnych, domów szeregowych, wielkich budynków mieszkalnych czy budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Ludzie, którzy w zamyśle mają zamiar budować swój wymarzony dom, właśnie do takich agencji się udają. Ale zawsze powstaje pytanie: jak kupić projekt domu? Najważniejsze co należy przed zakupem domu wykonać, to zmierzyć i dokładnie z wymiarować działkę.

Projekt pracowni architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o.

Autor: ARCHETON Sp. z o.o.

To właśnie od wielkości i rozmieszczenia działki bardzo wiele zależy. Dokładniej mówiąc, należy dokładnie dopasować szerokość i długość domu w projekcie do wymiarów działki pamiętając o tym, że mury domu powinny być oddalone od granicy działki o bezpieczną odległość. Polskie prawo określa tą odległość w zależności czy na danej ścianie znajdują się otwory okienne lub drzwiowe. W przypadku, gdy na ścianie znajdują się okna lub drzwi to odległości od granicy działki musi wynosić minimum cztery metry. W innym przypadku ta odległość to trzy metry. Oczywiście po dokładnym z wymiarowaniu działki i wybraniu odpowiednich projektów, z których wybierze się ten jedyny, warto umówić się na spotkanie z przedstawicielami kilku biur projektowych. Najlepiej jest się decydować na tak ważną decyzję po dłuższej rozmowie z danym projektantem. Właśnie w czasie takiego spotkania, przy kawie i ciasteczku, można porozmawiać o wszystkich szczegółach projektu, o jego mocnych i słabych stronach. Można również zapytać o możliwości wprowadzenia zmian i czy takie zmiany są możliwe do zrealizowania. Projektant powinien w razie wątpliwości co do elementów projektu, zaproponować inne rozwiązanie, które może być wprowadzone.

W momencie, kiedy dojdzie się już do porozumienia z projektantem i ustali wszelkie szczegóły, należy zamówić dany projekt już z naniesionymi poprawkami. Oczywiście zawsze można kupić projekt domu według swojego gustu, z gotowych katalogów lub poprzez strony internetowe, które takie projekty oferują. Jak widać jest bardzo wiele sposobów kupna projektów, jaki wybierze inwestor, to już jego prywatna decyzja.