Jak przygotować ścianę do tynkowania?

Tynki można nakładać zarówno ręcznie, jak też i wykorzystując w tym celu odpowiednie maszyny. Niezależnie od wybranego sposobu, niezwykle istotnym elementem całej pracy jest prawidłowe przygotowanie ściany.

Tynkowanie ścian to jeden z najważniejszych etapów prac związanych z budową lub remontem. Tynk spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale również chroni przed ogniem i działaniem wilgoci, a także zapewnia wnętrzom przyjazny mikroklimat. Pierwszym krokiem powinno więc być dobranie odpowiedniego tynku, a kolejnym – staranne przygotowanie ściany.

ściana

Jaki tynk?W pracach wykończeniowych najczęściej wykorzystuje się tynki gipsowe oraz cementowo-wapienne, a ich wybór jest uzależniony od właściwości podłoża i wymagań. W pomieszczeniach suchych, a więc np. sypialni czy salonie sprawdzają się tynki gipsowe. Mogą być nakładane na różne powierzchnie, a więc cegły, pustaki, jak i beton komórkowy. Ze względy na właściwości higroskopijne regulują poziom wilgotności powietrza w domu, a tym samym zapewniają mieszkańcom optymalny mikroklimat. Doskonale sprawdzą się również jako podkład pod farbę oraz tapety, bo nadają ścianom gładkości. W bardziej wilgotnych pomieszczeniach, a więc w kuchniach i łazienkach lepszym rozwiązaniem będą tynki cementowe oraz cementowo-wapienne. Zapewniają ścianom oddychanie, a dodatkowo są dobrą bazą dla płytek ceramicznych.

Przygotowanie ściany

Niezależnie od wykorzystanej podczas nakładania tynku techniki, konieczne jest przygotowanie ściany. Najpierw należy oczyścić jej powierzchnię ze starego tynku, farby lub tapet i zagruntować odpowiednim środkiem, który wybieramy zależnie od tego, jaki tynk zamierzamy położyć. Aby zapewnić trwałość wykonanej pracy, konieczne jest nakładanie tynku na powierzchnie suche i dokładnie oczyszczone z kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które negatywnie wpłyną na jego przyczepność. Zanim rozpoczniemy pracę, należy też zabezpieczyć narożniki za pomocą nierdzewnych profili ochronnych, a w razie potrzeby zastosować także siatkę tynkarską na pęknięcia.

Zerknij też na stronę Biura Projektowego Archipelag.