Na co zwrócić uwagę kupując działkę?

Jeśli należymy do grona szczęśliwców, którzy mogą pozwolić sobie na wybieranie działki pod budowę nowego domu, to nie pozostaje nam nic innego, jak oprócz delektowania się uczuciem radości, ruszyć na poszukiwania idealnego miejsca do życia. Wielu z nas na pewno ma dylematy dotyczące tego, jak ma wyglądać przyszła działka budowlana, dlatego warto przyjrzeć się temu tematowi i uzgodnić, na co warto zwracać uwagę, a na co nie.

Już na samym początku trzeba powiedzieć, że przede wszystkim miejsce do zamieszkania, a więc do wybudowania naszego przyszłego domu, musi się nam po prostu spodobać. Jest to warunek pierwszy i absolutnie konieczny.

Ponadto na pewno warto zastanowić się, czy na terenie, jakim zainteresowaliśmy się, jest dostęp do wody i prądu. Bywa i tak, że najbliższe sieci elektryczne i rury z wodą znajdują się bardzo daleko od wymarzonej działki. Wtedy jej zakup oznaczałby konieczność zainwestowania wielu pieniędzy na podpięcie przyszłego domu do źródła wody i prądu. Dla chcącego nic trudnego, albo raczej: dla bogatego nic trudnego. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością jedną z ważniejszych kwestii jest to, w jakiej okolicy znajduje się nasza potencjalna działka budowlana. Jeśli wokół wszędzie jest pełno ubóstwa, to budując dom w takich okolicach możemy ryzykować, że kiedyś zostaniemy okradzeni, a patologiczne środowisko wpłynie na nasze pociechy. W jakich jeszcze przypadkach warto rozważyć zmianę miejsca pod budowę?

Ważna jest także odległość danego terenu od centrum. Jeśli do najbliższego sklepu mamy parę kilometrów, to może zrezygnujmy. Przede wszystkim zastanówmy się nad zmianą planów wtedy, kiedy droga do posesji nie jest utwardzona, a wokół nie buduje się żaden inny dom. Ponadto powinny nas odstraszać tereny wyłącznie „betonowe” – pozbawione zieleni, parków i lasów. Najlepiej będzie, jeśli nasza działka budowlana znajdować się będzie na peryferiach miasta w zaludnionej okolicy z dostępem do przyrody, gdzie komunikacja dobrze działa. Takie ulokowanie na pewno będzie nam sprzyjać.