Najważniejsze zalety domów parterowych

Kiedy człowiek decyduje się na budowę swojego wymarzonego domu, podejmuje bardzo wiele decyzji, które rzutują na ostateczny wygląd domu. Jedną z takich decyzji jest to: czy budowany dom będzie domem parterowym czy domem piętrowym. Jest wiele zalet jednego jak i drugiego, jednakże z większą przewagą domu parterowego.

projektowanie

Autor: Multi
Źródło: Multi

Otóż małe domy parterowe są zdecydowanie tańsze a wynika to z faktu, że właśnie w tym rodzaju domu nie wylewa się stropu dzielącego piętra oraz nie wykonuje się schodów. Dodatkowo wykorzystuje się mniej materiału na budowę ścian. Konsekwencją budowy stropu i schodów jest dłuższy czas wykonania surowego stanu budynku, czyli wynika z tego, że zaletą domu parterowego jest krótszy czas budowy całego budynku. Zaletą, chociaż nie jest to zaleta ekonomiczna a bardziej zaleta w kontekście wygody, to że starsze osoby jak i dzieci mają większa swobodę poruszania się po całym budynku a nie tylko na parterze bądź piętrze. Zaletą wynikającą z konstrukcji budynku parterowego jest to, iż cały budynek jest postawiony na poziomie ogrody i praktycznie z każdego pomieszczenia można dostać się na zewnątrz. Jest to bardziej kwestia wygody i faktu, że taki dom łączy się z ogrodem i przyrodą. Zdecydowanie jedną z najważniejszych zalet małych domów parterowych jest to, iż całość powierzchni użytkowej domu (wszystkich pomieszczeń) znajduje się na jednym poziomie. Wtedy właściciel domu ma kontrolę nad wszystkimi pomieszczeniami jednocześnie (chodzi tutaj głównie o dzieci) Co jeszcze należy wspomnieć o w zaletach małych domów parterowych?

Otóż to, iż w kontekście późniejszego utrzymania (czyli kwestie ekonomiczne utrzymania domu po jego wybudowaniu) rachunki za utrzymanie ciepła i ogrzewanie są znacznie mniejsze niż w przypadku domów piętrowych. Jest to spowodowane tym, iż ciepło ma mniejszą powierzchnie ścian przez które można je tracić. Jak widać zalet domów parterowych jest bardzo wiele, jednak to jaki domy wybierze inwestor jest już jego prywatną sprawą. Podczas podejmowania decyzji należy zapoznać się z zaletami domów piętrowych.