Odrolnianie działek rolnych.

Bardzo wielu ludzi, posiadający działki rolne zdecydowało się na przekształcenie ich na działki budowlane. Działki budowlane można o wiele drożej sprzedać, szczególnie na terenach, które są niedaleko oddalone od dużych aglomeracji. Jednakże proces odrolniania (tak nazywa się ten proces) jest procesem dość czasochłonnym i skomplikowanym. Należy go podzielić na kilka etapów. Oczywiście w zależności w jaki sposób takie przekształcenie się wykonuje.

Dokumenty na stole

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com
Przekwalifikowanie działki rolnej na budowlaną wykonuje się na dwa sposoby: poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy oraz poprzez uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego w miejscu gdzie znajduje się działka. Plan zagospodarowania przestrzennego ustala władza w danym miejscu: wójt, burmistrz lub prezydent. Wracając do tematu: jak przekwalifikować działkę z rolnej na budowlaną, to pierwszym krokiem jaki powinien wykonać inwestor, jest sprawdzenie aktualnego stanu działki. Można to sprawdzić w urzędzie gminy, urzędzie miasta lub w wydziale budownictwa i planowania przestrzennego. Gdy inwestor uzyska informację, że w planie zagospodarowania przestrzennego widnieje wpis o danej działce, znaczy to że działka jest już działką budowlaną i nie trzeba jej przekształcać. Jeżeli jednak nie jest to działka budowlana to należy: wniosek o zmianę w planu zagospodarowania przestrzennego.

Jest to jednak bardzo długotrwały i skomplikowany proces, który bardzo często trwa ponad rok (bardzo pomocna strona, dobrze zajrzeć). O szybkości tych zmian decyduje rada gminy lub powiatu. To właśnie ta rada podejmuje decyzję o zmianach – jednak, aby ich przekonać o szybkiej zmianie, należy posiadać solidne argumenty. Jak widać proces ten jest bardzo złożony i długotrwały. Niekiedy może trwać to kilka lat. Dlatego jeżeli inwestor planuje w krótkim czasie rozpocząć budowę, to powinien zakupić działkę, która już jest przekwalifikowana na działkę budowlaną. Jeżeli jednak teren jest interesujący inwestycyjnie to warto próbować w jak najszybszym czasie przekwalifikować działkę z rolnej na budowlaną.