Oszczędności podczas budowy domu

Decydując się na budowę swojego własnego domu, człowiek szuka jak największych oszczędności (tak jest zazwyczaj – nie dotyczy to ludzi, którzy są bogaci, chociaż i oni chcą jak najwięcej oszczędzić.) Jak więc przygotować się do całej inwestycji, aby zminimalizować koszty? Na początek należy wypisać rzeczy, etapy budowy, na których nie da się oszczędzić. Są to zazwyczaj etapy związane z załatwianiem wszelkich formalności. Niestety wszystkie dokumenty, jakie należy przygotować, są z góry płatne i ich cena jest ustalona. Dlatego na tych etapach nie da się zaoszczędzić.

budowa domu

Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże praktycznie na wszystkim innym można obniżyć koszty. Kiedy można wybudować na prawdę tanio dom? Otóż bardzo wielu młodych ludzi, którzy decydują się na budowę domu, posiada już działkę budowlaną (dostaje od dziadków lub rodziców). Wtedy można znacznie ograniczyć całkowity koszt budowy. Koszt działki to niekiedy trzydzieści procent całej inwestycji. Następnie dobrze jest poszukać firmy budowlanej wśród najbliższych znajomych – zazwyczaj jest to dobra ekipa, do której ma się większe zaufanie i która wykona swoją pracę po nieco niższych kosztach niż w przypadku całkowicie obcej firmy. Po kosztach działki i firmy budowlanej, najwięcej zaoszczędzić można na materiałach. Najlepiej jest, udać się do kilku firm prowadzących sprzedaż materiałów budowlanych i zapytać o możliwość negocjacji cen lub rabaty. Bardzo często, gdy kupuje się całość materiałów budowlanych w jednej firmie, można liczyć na bardzo duże upusty. Oczywiście nie tylko dzięki upustom można obniżyć koszty budowy domu. Dzięki odpowiedniemu doborze materiałów można również zyskać, w dzisiejszych czasach praktycznie każdy materiał budowlany posiada swój tańszy zamiennik.

cegła

Autor: Mike Krüger
Źródło: http://www.flickr.com
Można również użyć materiałów o podobnych właściwościach jednak wykonanych z innych produktów. Jak widzimy podczas budowy domu można sporo zaoszczędzić na materiałach i robociźnie. Jednakże najlepiej jest dokładnie przeanalizować swoje finanse, bo najprościej jest po prostu zdecydować się na dom (zazwyczaj mniejszy), który będzie dużo tańszy.