Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną

W jaki sposób można skutecznie przekształcić działkę rolną w budowlaną
Zdarza się, że sytuacja osobista powoduje, że chcemy przekształcić działkę rolną w budowlaną. Dzieje się tak w przypadku, gdy chcemy powiększyć rodzinę, zakładamy rodzinę zastępczą lub chcemy po prostu posiadać dom mieszkalny. W naszej rodzinie od dawna obecna była działka budowlana, która z czasem przestała być wykorzystywana pod uprawę rolną i teraz stoi nieużywana, a mogłaby posłużyć nam jako plac do budowy domu.

działka budowlana

Autor: Ernest Delaville
Źródło: http://www.flickr.com

Zdarza się także, że wybierając dla siebie odpowiednią działkę zorientujemy się, że działka rolna jest tańsza od tej, przeznaczonej na budowę domu. Dlatego decydujemy się na jej kupno. Cena konkretnej działki ustalana jest na podstawie jej wielkości, przydatności pod uprawę, rodzaju gleby i stopnia jej wilgotności oraz klasy. Po kupnie takiej działki będziemy musieli jeszcze przekształcić ją w działkę budowlaną. Pomogą nam w tym wykwalifikowani pracownicy firm budowlanych oraz projektanci zagospodarowania powierzchnią. Zgodnie z przyjętymi przez nich planami będziemy mogli przystąpić do przekształcenia działki rolnej w budowlaną.
Przekształcić działkę rolną w budowlaną można przy wykorzystaniu kilku metod.

Najpierw musimy dobrze zaobserwować, w jaki sposób zachowuje się gleba na naszej działce po ulewnych deszczach. Jeżeli staje na niej woda, to wówczas trzeba ją dokładnie przeorać, dokonać drenażu i dopiero potem w najlepszym miejscu działki przystąpić do wybijania fundamentów. Powinny one posiadać dobrą izolację przeciwwodną lub przeciw zawilgoceniom. Pierwszy typ izolacji pojawia się w przypadkach, kiedy fundamenty domu są narażone na zalewanie przez wodę, która pojawia się w dużej ilości na całej powierzchni działki. Wówczas musimy wykorzystać specjalne folie, papy i inne produkty budowlane, które pozwolą na dokonanie izolacji przeciwwodnej. Jeżeli po opadach deszczu wody gruntowe podnoszą się do połowy poziomu fundamentu, to wówczas niekiedy wystarczy wykonać drenaż połączony z jakąś formą izolacji. Natomiast w przypadku, gdy wody gruntowe znajdują się poniżej połowy poziomu fundamentu, to wystarczy dokonać standardowej izolacji.

Więcej informacji na stronie Biura Projektowego